Begin Main Content Area

Steering Committee and Workgroups

The Phase 3 WIP is a team effort that includes individuals representing industries, nonprofits, the public and local governments in the planning process.  The final plan includes input from seven workgroups and action plans covering 43 counties. Acknowledging that planning is only the first step in the process, the Steering Committee and Workgroup co-chairs have agreed to continue to meet as an action team during the Phase 3 WIP implementation process. 

Steering Committee

  • Chair: Patrick McDonnell, Secretary, Department of Environmental Protection (DEP)
  • Russell Redding, Secretary, Department of Agriculture
  • Cindy Dunn, Secretary, Department of Conservation and Natural Resources
  • Representative Garth Everett, Chair, Chesapeake Bay Commission
  • Karl Brown, Executive Secretary, State Conservation Commission
  • Drew Dehoff, Executive Director, Susquehanna River Basin Commission
  • Carlton Haywood, Executive Director, Interstate Commission of the Potomac River Basin
  • Brion Johnson, Executive Director, Pennsylvania Infrastructure Investment Authority
  • Co-Chairs of Workgroups
State Staff to the Committee: Nicki Kasi and Kristen Wolf, DEP Chesapeake Bay Office 

Work Groups

Agriculture

Co-chairs:
  • John Bell, Pennsylvania Farm Bureau 
  • Doug Goodlander, Pennsylvania Department of Environmental Protection (DEP)
  • Greg Hostetter, Pennsylvania Department of Agriculture (PDA)
  • Matt Royer, Penn State University and PA in the Balance Steering Committee 
Members:
  • Karl Brown, State Conservation Commission
  • Bill Chain, Chesapeake Bay Foundation
  • Andrew Flinchbaugh, York County, Crops, Produce/Nursery and Swine 
  • David Graybill, Juniata County, Small Dairy Operation, Poultry
  • James Harbach, Clinton County, Large Dairy Operation
  • Jeff Hill, Lancaster County Conservation District
  • James Junkin, Franklin County, Turkeys and Swine, Crops
  • Jennifer Reed-Harry, Penn Ag Industries
  • Jennifer Schuler, Bell and Evans
  • Chris Sigmund, TeamAg
  • James Van Blarcom, Bradford County, Dairy and Swine
Coordinator: Jill Whitcomb, Pennsylvania Department of Environmental Protection

Communications & Education

Co-Chairs:
  • Katie Hetherington-Cunfer, Pennsylvania Department of Environmental Protection (DEP) (former)
  • Marcus Kohl,  Pennsylvania Department of Environmental Protection (DEP) Northcentral Regional Office
  • Jayne Sebright, Center for Dairy Excellence
Members:
  • Kevin Sunday, Pennsylvania Chamber of Business and Industry
  • Penny McCoy, Rural Water Association
  • Elizabeth Hinkel, Pennsylvania Corn Growers Association
  • Carly Dean, Chesapeake Conservancy
  • Mary Gattis, private citizen, Alliance for the Chesapeake Bay (former)
  • Jenna Mitchell, Alliance for the Chesapeake Bay
  • Dan Zimmerman, Warwick Township 
  • Kelly Donaldson, Pennsylvania Sea Grant
  • William Zeiders, Pennsylvania Farm Bureau
Coordinators: Nicki Kasi and Kristen Wolf, Pennsylvania Department of Environmental Protection

Forestry

Co-chairs:
  • Katie Ombalski, Woods and Waters Consulting
  • Matt Keefer, Pennsylvania Department of Conservation and Natural Resources (DCNR)
Members:
  • Molly Cheatum, Chesapeake Bay Foundation
  • Ryan Davis, Alliance for the Chesapeake Bay
  • William Elmendorf, Penn State University Extension
  • Matthew Ehrhart or Lamonte Garber, Stroud Water Research Center
  • Andrew Louza, Pennsylvania Land Trust Association
  • Roger Rohrer, R Farm, Strasburg, PA
  • Alan Sam, State College Borough
  • Lori Yeich, Department of Conservation of Natural Resources
  • Jacqui Bonomo, PennFuture
Coordinator: Teddi Stark, Pennsylvania Department of Conservation and Natural Resources

Funding

Co-chairs:
  • Garth Everett, Representative, Pennsylvania House of Representatives
  • Brion Johnson, PennVest
  • Marel King, Chesapeake Bay Commission
Members:
  • Jeff Clukey, PA House Appropriations Committee
  • John Dawes, Bay Funders Network Representative
  • Brian Eckert, Pennsylvania Department of Community and Economic Development
  • John Guyer, PA Senate Appropriations Committee
  • Peter Hughes, Red Barn Consulting
  • Billy Joraskie, PA Senate Appropriations Committee
  • Charlotte Katzenmoyer, Lancaster City Department of Public Works
  • Ritchie LaFaver, House Appropriations Committee
  • Bob Lamb, PennVest Financial Advisor
  • Megan Lehman, DEP Williamsport Office
  • Jenn Cotting, Environmental Finance Center
  • Sarah Nicholas, Department of Conservation and Natural Resources
  • Natalie Sabadish, Governor's Budget Office
  • Joe Sweeney, Water Science Institute
  • Naomi Soon Young, Center for Regional Analysis
Coordinator: Nicki Kasi, Pennsylvania Department of Environmental Protection

Local Area Goals

Co-chairs:
  • Lisa Schaeffer, County Commissioners Association of Pennsylvania and Chesapeake Bay Local Are Planning Target Action Team
  • Davitt Woodwell, Pennsylvania Environmental Council
  • Steve Taglang, Pennsylvania Department of Environmental Protection
Members:
  • Harry Campbell, Chesapeake Bay Foundation
  • Carol Collier, The Academy of Natural Sciences of Drexel University
  • Nate Dewing, Bradford County Conservation District
  • Matt Ehrhart, Stroud Water Research Center
  • Bill Fink, Country View Family Farms
  • Adrienne Gemberling, Chesapeake Conservancy, Susquehanna University Natural Sciences Center
  • Kara Kalupson, Rettew
  • Pam Shellenberger, York County Planning Commission
  • John Thomas, Hampden Township Board of Commissioners
  • Chris Thompson, Lancaster County Conservation District
Coordinator: Kristen Wolf, Pennsylvania Department of Environmental Protection

Stormwater

Co-chairs:
  • Felicia Dell, York County Planning Commission
  • Sean Furjanic, Pennsylvania Department of Environmental Protection
Members:
  • Paul Bruder, Rhoads and Sinon
  • Mike Jeffers, Kinsley Properties
  • Teddie Kreitz, Keller Engineers
  • Jeremy Miller, Hampden Township 
  • Seth Noll, Yoe Borough
  • Liz Ottinger, EPA Region 3
  • Renee Reber, Chesapeake Bay Foundation
  • Daryl St Clair, Pennsylvania Department of Transportation
  • Brian Seipp, Center for Watershed Protection
Coordinator: Lee Murphy, Pennsylvania Department of Environmental Protection

Wastewater

Co-chairs:
  • John Brosious, Pennsylvania Municipal Authorities Association
  • Jay Patel, Pennsylvania Department of Environmental Protection
Members:
  • Bernard R. Biga, Wyoming Valley Sanitary Authority
  • Brian Book, Rettew
  • John Brossman, Lower Allen Township Authority
  • Ed Ellinger, Herbert, Rowland & Grubic, Inc.
  • Shannon Gority, Capital Region Water (former)
  • Steve Hann, Hamburg, Rubin, Mullin, Maxwell & Lupin 
  • Mike Kyle, Lancaster Area Sewer Authority
  • Cory Miller, University Area Joint Authority
  • Wayne Schutz, Derry Township Municipal Authority
  • Wendy Walter, Williamsport Sanitary Authority
  • R. Timothy Weston, K&L Gates
Coordinator: Brian Schlauderaff, Pennsylvania Department of Environmental Protection

CleanWaterLogo.png